I can see that as 3-4 main meals for 4 people; with nice but not super high end ingredients. I could spend it on one meal for 4, but I'd need to go buy specific pricey things (specific cuts of meat or truffles or something); I can't see myself using up 4 meals worth of food - because in my house that would be 4 planned different meals, and it wouldn't make sense to mix them up.
no subject